Performanţe de top pentru atletismul românesc: victorii mari pentru Bianca Ghelber şi Andrei Rareş Toader

Publicat 20/05/2024 la 14:22 GMT+3

Aruncătorii români Bianca Ghelber (ciocan) şi Andrei Rareş Toader (greutate) au obţinut victorii, duminică, în cadrul unor reuniuni atletice internaţionale la Lucca (Italia), respectiv Chania (Grecia).

Bianca Ghelber

La concursul de la Lucca, Ghelber, atletă calificată la Jocurile Olimpice, s-a impus la aruncarea ciocanului cu 69,68 metri, fiind urmată de italianca Rachele Mori, cu 68,41 metri, şi de cipriota Valentina Savva, cu 66,32 metri.
În proba de săritură în înălţime, Federica Gabriela Apostol s-a clasat pe locul al cincilea, cu 1,65 metri, concursul fiind câştigat de italianca Idea Pieroni, cu 1,85 metri.
La 800 m feminin, Elena Mirela Lavric a încheiat pe locul al optulea, cu timpul de 2 min 11 sec 42/100. Victoria a revenit atletei etiopiene Adanu Nenko, în 2 min 04 sec 67/100.
În Creta, la Venizelia-Chania International Meeting, Andrei Rareş Toader s-a impus la aruncarea greutăţii cu 20,19 metri, fiind urmat de sârbul Asmir Kolasinac, 19,77 metri, şi de grecul Odysseas Mouzenidis, 19,26 metri.

3 victorii pentru români la concursul Grand Slam de la Ierusalim

Atleţii români au obţinut trei victorii la concursul Grand Slam de la Ierusalim, găzduit duminică de Stadionul Givat Ram, la care s-au aliniat sportivi din 24 de ţări.
Sprintera Maria Mihalache a câştigat cursa de 100 metri, cu timpul de 11 sec 64/100, fiind urmată la doar două sutimi de israelianca Alina Drutman.
Diana Ion a cucerit medalia de aur la triplusalt, cu 14,07 metri, având doar un centimetru mai mult decât Dovile Kilty (Lituania), clasată pe locul secund.
A treia victorie a fost adusă României de atleta de origine kenyană Stella Rutto, la 2.000 m obstacole, cu timpul de 6 min 14 sec 76/100.