LeBron James, învins în ultimele secunde de Luka Doncic! Nuggets, serie neagră în ultimele 4 etape de NBA

Dani Morar

Actualizat 23/11/2023 la 09:38 GMT+2

Los Angeles Lakers a cedat în ultimele secunde ale partidei cu Dallas Mavericks, scor 101-104. LeBron James a făcut o nouă partidă mare, dar nu și-a putut conduce echipa către victorie în fața lui Luka Doncic și Kyrie Irving.

LeBron James contro Luka Doncic in Dallas-LA Lakers

Luka Doncic a marcat 30 de puncte și a semnat 12 recuperări, fiind cel mai bun om de pe teren în victoria lui Dallas Mavericks cu LA Lakers. Slovenul a fost urmat îndeaproape de coechipierul său, Kyrie Irving, cel care a marcat un coș de 3 puncte cu 21 de secunde înaintea finalului și a fost decisiv pentru echipa sa.
Dallas conducea cu 30-13 după primul sfert și părea că s-a desprins deja în câștigătoare. Lakers a revenit spectaculos și chiar putea câștiga meciul pe final, după ce a condus cu 101-99, cu 1 minut și 16 secunde rămase.
LeBron James a fost al treilea cel mai bun marcator al partidei, cu 26 de puncte, 9 recuperări și 7 pase decisive. O fază care a făcut înconjurul internetul i-a avut protagoniști chiar pe cei mai buni oameni de la cele două echipe, iar Luka Doncic a reușit să trimită o pasă printre picioarele lui James, spre satisfacția fanilor lui Dallas.
Denver Nuggets a suferit a treia înfrângere în ultimele 4 etape. După ce au pierdut împotriva lui New Orleans Pelicans și Cleveland Cavaliers, Jokic și compania au cedat și pe terenul lui Orlando Magic, scor 124-119.
Sârbul a fost de departe cel mai bun jucător, având o prestație senzațională, dar chiar și așa, echipa sa a cedat la limită. Jokic a reușit un triple double, cu 30 de puncte, 13 recuperări și 12 assisturi. Nuggets se află pe locul 3 în Conferința de Vest, sub Minnesota Timberwolves și Oklahoma City Thunder.

• Cleveland Cavaliers – Miami Heat 96-129
  • Indiana Pacers – Toronto Raptors 131-132
  • Houston Rockets – Memphis Grizzlies 111-91
  • Minnesota Timberwolves – Philadelphia 76ers 112-99
  • New Orleans Pelicans – Sacramento Kings 117-112
  • Oklahoma City Thunder – Chicago Bulls 116-102
  • San Antonio Spurs – Los Angeles Clipers 102-109
  • Phoenix Suns – Golden State Warriors 123-115