Știrile dimineții | Russell, pole în Canada, deși Verstappen a fost egalul său + Dezastru la Ferrari

Publicat 09/06/2024 la 07:57 GMT+3

Știrile dimineții | Calificările Marelui Premiu al Canadei au avut o desfășurare incredibilă. George Russell va pleca din pole-position, deși cel mai rapid tur făcut de el a fost identinc cu cel reușit de Max Verstappen. Marea dezamăgire a fost Ferrari: Charles Leclerc și Carlos Sainz nu au reușit niciunul să acceadă în Q3.

Max Verstappen si complimenta con George Russell, Formula 1, Getty Images

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport

1. George Russell, egalitate perfectă cu Max Verstappen în calificările de la MP al Canadei

Etapa a 9-a acestui sezon din Formula 1 are loc la Montreal, iar dramatisul a fost cuvântul de ordine în sesiunea de calificări care s-a desfășurat aseară. George Russell și Max Verstappen au fost cei mai rapizi piloți și nu au putut fi departajați decât de al doilea criteriu. Ambii au înregistrat același timp pe cel mai rapid tur: 1:12,000. Regulamentul spune că în asemenea situații pilotul care a făcut primul turul rapid este în față, astfel că Russell va pleca din pole position în cursa de pe circuitul Gilles Villeneuve.
Pentru George Russell, acesta este al doilea pole-position din carieră, după cel de la Hungaroring de acum doi ani. Lewis Hamilton, coechipierul său de la Mercedes a dezamăgit în Q3 și va pleca de pe poziția a 7-a a grilei.
Marea dezamăgire a sesiunii de calificări a fost Ferrari. Charles Leclerc, câștigător acum două săptămâni la Monte Carlo, și Carlos Sainz au fost de nerecunoscut și nici măcar nu au ajuns în Q3. Cei doi vor forma a 6-a linie e grilei de start, plecând de pe locurile 11 și 12.
Iată cu arată configurația totală a grilei de start la cursa din această seară, care va începe la ora 21:00:

2. Andrei Rareș Toader, locul 7 în finala Europeană de aruncare a greutății

Atletul român Andrei Rareş Toader s-a clasat pe locul şapte, sâmbătă, în finala probei de aruncare a greutăţii, la Campionatele Europene de la Roma, cu performanţa de 20,43 metri.
Medalia de aur a fost cucerită de italianul Leonardo Fabbri, cu 22,45 metri, argintul a revenit croatului Filip Mihaljevic, cu 21,20 m, în timp ce bronzul a fost obţinut de polonezul Michal Haratyk, cu 20,94 metri.
Înaintea lui Toader s-au mai clasat britanicul Scott Lincoln (4), cu 20,88 metri, cehul Tomas Stanek (5), cu 20,88 m, şi luxemburghezul Bob Bertemes (6), cu 20,86 m.
România participă 23 de atleţi, 15 la feminin şi 8 la masculin, la a 26-a ediţie a Campionatelor Europene de atletism pentru seniori de la Roma, în perioada 7-12 iunie.

3. Olimpia Cluj a câștigat Cupa României la fotbal feminin

Universitatea Olimpia Cluj a cucerit trofeul Cupei României la fotbal feminin, printr-o victorie în faţa formaţiei FK Csikszereda Miercurea Ciuc, cu scorul de 3-1 (0-0), după prelungiri, sâmbătă seara, în finala desfăşurată pe Stadionul ''Arcul de Triumf'' din Bucureşti.
Pentru ''U'' Olimpia au înscris Carmen Marcu (47, 104) şi Mihaela Ciolacu (113), din lovitură liberă, golul echipei harghitene fiind reuşit de Csilla Balazs (80).
Csikszereda, care a avut o bară, prin Andrea Herczeg (19), a încheiat meciul cu două jucătoare eliminate, Anita Antal (95) şi Barbara Bartalis (112), ambele cu câte două cartonaşe galbene.
''U'' Olimpia şi-a trecut în palmares trofeul pentru a noua oară, după cele din 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2021 şi 2022. Echipa clujeană are în palmares şi 12 titluri de campioană naţională.
În acest an, Farul Constanţa a câştigat titlul de campioană, Universitatea Olimpia Cluj a încheiat pe locul secund şi a cucerit Cupa României, iar FK Csikszereda a câştigat medaliile de bronz în campionat şi a jucat finala Cupei.