Momente de panică la Copa America! Un arbitru a leșinat pe teren la meciul Canada - Peru

Dani Morar

Publicat 26/06/2024 la 11:25 GMT+3

Un arbitru asistent de la meciul dintre selecţionatele de fotbal ale Canadei şi Peru (1-0), disputat pe o căldură sufocantă, la Copa America, turneu găzduit de Statele Unite, a acuzat o stare de rău şi s-a prăbuşit pe teren, necesitând intervenţia personalului de prim ajutor, la Kansas City, informează AFP.

Canada - Peru.

Aproape de finalul prelungirilor primei reprize, portarul canadian Maxime Crepeau a fugit spre centrul terenului unde arbitrul asistent, guatemalezul Humberto Panjoj, se afla prăbuşit la pământ. Personalul medical de intervenţie i-a acordat primul ajutor şi arbitrul a fost stabilizat.

Partida se disputa la ora locală 17:00, în timp ce termometrele arătau o temperatură de 33 de grade, dar resimţită la peste 38 din cauza umidităţii.

Autorităţile de mediu au emis şi o avertizare de caniculă pentru regiune.
Sursa: Agerpres.