Barbastro - Barcelona 2-3 în Cupa Regelui | Catalanii merg în optimi după un meci în care nu au forțat

Actualizat 07/01/2024 la 23:57 GMT+2

Barcelona a învins duminică în 16-mile Cupei Regelui pe Barbastro, o formație din liga a patra spaniolă. Catalanii s-au impus cu scorul de 3-2 și s-au calificat în optimile competiției.

Barcelona în Cupa Regelui împotriva lui Barbastro

Barcelona a avansat în optimile de finală ale Cupei Regelui, după ce s-a impus în deplasare, scor 3-2, pe terenul echipei din liga a patra, Barbastro. La pauză, catalanii conduceau cu 1-0, fără a forța prea mult. Mijlocașul de doar 20 de ani, Fermin Lopez, a deschis scorul pe Estadio Municipal de Deportes, din Barbastro, încă din minutul 18.
După revenirea de la vestiare, tot băieții lui Xavi au fost cei care au dictat ritmul partidei, așa cum era de așteptat. Raphinha și-a trecut și el numele pe tabelă în minutul 51. Fanii echipei gazdă nu au fost nici ei dezamăgiți, asta pentru că trupa lui Martinez a reușit să marcheze de două ori în poarta apărată de Pena: în minutul 60, prin Adria De Mesa Garrido, dar și de la 11 metri prin Marc Prat, în minutul 90+3.
Cele două goluri ale gazdelor au fost întrerupte de o reușită a lui Lewandowski, care a înscris în minutul 88 din lovitură de la 11 metri, pecetluind soarta partidei din 16-mile Cupei Regelui. Aseară, Real Madrid, Atletico Madrid și Alaves și-au asigurat prezența în faza următoare a competiției.

• Barbastro: Fabrega – Jaime, Mingotes, Gasco, Carboneli – Javito, Kike, Garcia – Bautista, De Mesa Garrido, Gonpi. Rezerve: Arnedillo, Balda, Biarge, Crespo, Gallego, Perez Oscar, Prat, Reques, Ribelles, Soule, Val. Antrenor: Martinez.
  • Barcelona: Pena – Araujo, Kounde, Christensen, Fort – de Jong, Romeu, Lopez – Raphinha, Torres, Joao Felix, Rezerve: Astralaga, Casado, Cubarsi, Delgado, Gundogan, Lewandowski, Martinez, Roberto, Vitor Roque, Yaakobishvili. Antrenor: Xavi