Liverpool și AS Roma, surprizele negative ale serii! Racovițan, eliminat în duelul cu Sporting Lisabona

Dani Morar

Actualizat 10/11/2023 la 00:07 GMT+2

Liverpool și AS Roma au pierdut surprinzător în primele partide ale serii din Europa League. Gruparea de pe Anfield a avut parte de o partidă groaznică împotriva lui Toulose, francezii impunându-se cu scorul de 3-1, pe teren propriu. De cealaltă parte, italienii au fost învinși pe terenul Slaviei Praga.

Mohamed Salah of Liverpool looks dejected after the team conceded their second goal during the UEFA Europa League 2023/24 match between Toulouse FC and Liverpool FC at Stadium de Toulouse on November 09, 2023 in Toulouse, France.

Update: Rakow a fost învinsă de Sporting Lisabona, în Portugalia. Gazdele s-au impus cu 2-1, însă la scorul de 0-0, Bogdan Racovițan a văzut direct cartonașul roșu, adversarii deschizând scorul 2 minute mai târziu. Goncalves a dublat avantajul lui Sporting, iar polonezii au redus din diferență pe final de meci.
West Ham și Freiburg și-au câștigat meciurile din grupa A și ambele sunt aproape de a se califica mai departe. Englezii au trecut de West Ham cu 1-0, iar nemții au învins-o cu 5-0 pe TSC.

Toulouse - Liverpool

Prima mare ocazie a avut loc în minutul 5, când Liverpool a trecut de puțin pe lângă deschiderea scorului. Joe Gomez a primit o centrare în careu și a trimis o lovitură puternică de cap, însă mingea a lovit bara transversarlă.
Englezii au mai ratat o dată după o jumătate de oră scursă din prima repriză. Guillaume Restes a avut o intervenție senzațională în fața lui Ben Doak, cel care a trimis din interiorul careului, dar a obținut doar un corner.
Golul a venit la poarta cealaltă, iar gazdele au deschis scorul în minutul 36. O greșeală a defensivei lui Liverpool i-a permis lui Aron Donnum să trimită mingea în poartă din apropiere, spre bucuria fanilor prezenți în tribune.
Toulouse și-a dublat avantajul în minutul 58. Thijs Dallinga a preluat o pasă în interiorul careului și a rămas unu la unu cu portarul. Olandezul a finalizat cu un șut pe jos, în colțul din stânga, făcând ca speranțele trupei lui Jurgen Klopp să scadă.
Liverpool a revenit în joc, cu un sfert de oră înainte de final. Joe Gomez a încercat să recentreze o minge pentru Mohamed Salah, dar Casseres și-a deviat mingea în propria poartă cu umărul.
Bucuria "cormoranilor" nu a durat mult deoarece francezii au refăcut diferența de 2 goluri. Frank Magri a marcat din apropiere, după un atac prelungit al echipei sale și a asigurat victoria. Jota a mai dat un gol pe final, dar Liverpool nu a mai putut reveni și a pierdut cu 3-2, chiar dacă a avut un gol anulat în minutele de prelungiri.
AS Roma avea șansa de a obține calificarea în 16-imile competiției, dar a cedat surprinzător pe terenul celor de la Slavia Praga. Scorul pauzei a fost 0-0, dar Vaclav Jurecka și Lukas Masopust au înscris după pauză și au adus cele 3 puncte pentru cehi.

• Rennes – Panathinaikos 3-1
  • Servette – Sheriff Tiraspol 2-1
  • Slavia Praga – AS Roma 2-0
  • Toulouse – Liverpool 3-2