România încheie pe locul 1 grupa de la Campionatul European de Minifotbal. Tricolorii, remiză cu Ungaria

Andrei Nicolae

Publicat 03/06/2024 la 22:56 GMT+3

România a remizat cu Ungaria în ultima etapă din grupele Campionatului European de Minifotbal, scor 0-0. Tricolorii încheie astfel Grupa D pe primul loc, cu 7 puncte, la fel de multe ca și vecinii de la nord-vest, dar cu un golaveraj mai bun.

România, la Europeanul de Minifotbal, Foto: Federația Română de Minifotbal

Credit imagine: facebook

România și Ungaria s-au întâlnit la Sarajevo în ultima etapă din grupele Europeanului de Minifotbal, într-un meci contând pentru poziția de lider. Maghiarii au avut o primă ocazie în minutul 10, însă portarul Nițu a fost atent.
În prima repriză nu s-a mai produs nicio fază periculoasă, iar în partea secundă tricolorii au avut o fază importantă la un șut trimis de Nițu peste poarta Ungariei. Maghiarii au avut în minutul 30 o ocazie uriașă de a deschide scorul, însă balonul ricoșat de un jucător al vecinilor României a trecut puțin pe lângă poartă.
Ultima ocazie a meciului s-a produs în minutul 45, când Balea a centrat în careu, însă niciun jucător al României nu a putut împinge mingea în poartă. Astfel, meciul din Bosnia s-a încheiat cu scorul de 0-0.

Grație rezultatului din partida cu Ungaria și victoriilor la scor cu Turcia (9-0) și Polonia (5-2), tricolorii antrenați de Virgil Bejenaru încheie pe prima poziție grupa de la Sarajevo. România și Ungaria au încheiat la egalitate de puncte, însă golaverajul superior al naționalei noastre a făcut diferența.
Astfel, în urma clasării pe primul loc, campioana mondială en-titre la minifotbal are șanse să întâlnească un adversar mai facil în optimile de finală.