CSU Craiova s-a impus lejer cu Clinceni și e cu un pas în play-off! Oltenii au un program avantajos

Publicat 21/02/2022 la 22:31 GMT+2

CSU Craiova a câștigat cu 3-1, în deplasare, cu Academica Clinceni, iar echipa lui Laurențiu Reghecampf a făcut un pas mare către play-off-ul Ligii 1.

Universitatea Craiova

CSU Craiova și-a respectat statutul de favorită și nu a avut emoții decât parțial contra Academicii Clinceni, formație decimată de probleme financiare. Oltenii au deschis scorul în minutulAlexandru Cîmpanu în minutul 15, dar gazdele au egalat surprinzător în minutul 37 prin Robert Ion.
Cîmpanu a reulit dubla în minutul 43 și a readus liniștea în tabăra oaspete, iar repriza secundă a mers într-o singură direcție. Craiova a dominat categoric, iar Ionuț Vînă a pus punctele la adăpost în minutul 76.

În urma acestei victorii Craiova a ajuns la 45 de puncte și a urcat pe locul 4 în clasament, la egalitate cu FC Botoșani, dar cu un golaveraj mai bun. În aceste condiții, echipa lui Reghecampf este ca și calificată în play-off, având cel mai accesibil program în ultimele 3 runde din sezonul regulat dintre echipele implicate în lupta pentru locurile 3-6. Voluntari și Botoșani sunt și ele favorite să ajungă în play-off, dar acestea au un program dificil și orice se poate întâmpla pe final.
Bătălia pentru locurile de play-off a devenit una și palpitantă în urma victoriei celor de la FC Argeș pe terenul Farului, scor 1-0. Piteștenii s-au apropiat la un singur puncte de echipa lui Hagi și cel mai probabil cele două formații se vor bate pentru locul 6. Programul acestora este unul infernal pe final, ambele echipe urmând să întâlnească doar formații clasate pe locuri de play-off.
Rapid este la 6 puncte de constănțeni și dacă va lua maxim de puncte în ultimele 3 etape ar putea spera la o minune, dar e greu de crezut că atât Farul, cât și FC Argeș vor mai pierde atât de multe puncte în ultimele 3 runde din sezonul regulat.