Ştirile dimineţii | Englezii "au turbat" când au văzut cum VAR-ul a împins-o de la spate pe Germania, marea rivală

Cristian Mihală

Publicat 30/06/2024 la 08:49 GMT+3

Știrile dimineții | Specialiștii din Regatul Unit sunt extrem de dezamăgiți de modul în care Germania, marea rivală a Angliei în fotbal, s-a calificat în detrimentul Danemarcei în sferturile Euro 2024. VAR-ul a contribuit decisiv la reușita nemților, sunt de părere englezii.

VAR-ul a luat două decizii decisive, în doar 3 minute, în partida Germania - Danemarca

În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.

1. VAR-ul, desființat de englezi, după Germania - Danemarca

Selecţionata Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, pe care îl găzduieşte, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe BVB Stadion din Dortmund.
Debutul reprizei secunde a fost unul care a marcat desfăşurarea jocului. Mai întâi danezii au reuşit să marcheze (48), după o fază fixă, prin Andersen, după un luft al lui Delaney şi o minge ricoşată din Andrich, dar golul a fost anulat de VAR pentru un off-side milimetric la Delaney.
Câteva minute mai târziu (51), arbitrajul video a semnalat un henţ în careul celălalt, comis de acelaşi Andersen, la centrarea lui Raum, iar Havertz a deschis scorul din penalty-ul acordat (53). Pe imagini nu se poate vedea clar contactul cu mâna apărătorului nordicilor, dar senzorii din minge au "înregistrat hențul".
Chiar dacă nu sunt pe aceeași parte de tablou cu Germania, englezii nu uită de rivalitatea uriașă cu "panzerele" și au criticat vehement VAR-ul, fără de care - deși formația lui Nagelsmann a părut superioară la toate capitolele -, Mannschaftul ar fi avut o misiune mult mai grea să meargă în sferturi.
"VAR-ul a ucis iubirea pentru fotbal! Dați restart....", a fost mesajul fostului mare internațional englez, Theo Walcott, care a impresionat în special în tricoul lui Arsenal.
Și în studioul ITV, televiziunea care transmite Euro în Anglia, părerile au fost că Germania a beneficiat de un avantaj uriaș grație VAR.
"Nu putem vedea contactul între minge și mână la penaltyul dictat după presupusul henț al lui Andersen. Cum putem ști că a existat? Nu e vina lui Michael Oliver (n.r. arbitrul englez al meciului), aici tehnologia e de vină.
Râdeam de fundașii care se apără cu mâinile la spate, dar acum pot să înțeleg de ce procedează așa, e crunt să se acorde penalty împotriva ta la o astfel de fază", a explicat legendarul căpitan al lui United, Roy Keane.
Ian Wright, unul dintre cei mai mari atacanți din istoria lui Arsenal, a mers pe aceeași idee: "Pentru mine nu e niciodată henț acolo. Nu știu cât de departe putem merge cu știința pentru a avea decizii "corecte" în fotbal. S-a ajuns prea departe, nu e sportul cu care am crescut. Nu mai zic de off-sideuri, e o nebunie ce se întâmplă".
Prezent şi el în studiou, antrenorul lui Drăgușin de la Tottenham, australianul Ange Postecoglou a avut la rândul său o opinie tranșantă despre ce s-a întâmplat aseară la partida de la Dortmund.
"Dacă mai aud o singură persoană care susține că VAR-ul nu reinterpretează jocul, explodez. Nu e vina lui Michael Oliver, noi criticăm exclusiv tehnologia", a spus antrenorul londonezilor.
Nationalmannschaft pune capăt unei serii negre de eliminări premature la turneele finale, după faza grupelor la Cupele Mondiale din 2018 şi 2022 sau în optimi la EURO 2020.

2. Universitatea Craiova, învinsă în amical! Hakim Abdallah, triplă pentru Dinamo

Universitatea Craiova a fost învinsă de campioana Germaniei, Ludogoreţ Razgrad, cu scorul de 4-1 (2-0), sâmbătă, la Jenbach, într-un meci amical disputat în stagiul de pregătire din Austria.
Golul echipei din Bănie a fost înscris de costaricanul Carlos Mora (67), prima sa reuşită în tricoul Universităţii.
Pentru Ludogoreţ au marcat Caio Vidal (30), Rick (37), Son (53) şi Ivailo Ciocev (62).
Universitatea a aliniat echipa Silviu Lung jr - Căpăţînă, Maldonado, Zajkov, Ndong - Al. Creţu, M. Danciu (Oshima) - Mora, Houri (Mitriţă), D. Barbu (Paradela) - A. Ivan.
Craiovenii vor juca un nou meci amical duminică, la Kematen (18:00), contra echipei elveţiene FC Sankt Gallen.
Într-un alt meci de pregătire, Dinamo a învins formaţia slovenă NK Domzale cu scorul de 4-3 (1-1), sâmbătă, în cantonamentului din Slovenia.
Hakim Abdallah a reuşit un hat-trick (71, 97, 109) pentru Dinamo, iar primul gol a fost semnat de Cătălin Cîrjan (21), în acest meci cu două reprize a câte 60 de minute.
Pentru NK Domzale, care s-a clasat pe locul şapte în prima ligă slovenă în sezonul anterior, au punctat Tom Alen Tolic (3), Vid Stefanec (92) şi Mario Krstovski (107).
Dinamo a început cu Adnan Golubovic - Cristian Costin, Kennedy Boateng, Josue Homawoo, Raul Opruţ - Eddy Gnahore, Cătălin Cîrjan, Ghiorghi Milanov - Dennis Politic, Astrit Selmani, Petru Neagu, , potrivit paginii de Facebook a clubului.
În repriza secundă au evoluat Alexandru Roşca - Amzăr, Licsandru, Patriche, Borduşanu - Al. Irimia, Rotund, Bani - Caragea, Abdallah Hakim, Andrei Florescu.

3. România, fără medalie la Europenele de judo pentru cadeți

Sportivii români nu au reuşit să câştige nicio medalie la Campionatele Europene de judo pentru cadeţi de la Sofia.
Sâmbătă, în ultima zi de competiţie la individual, Alexandru Dincă a pierdut în turul al doilea la cat. 90 kg, în faţa polonezului Aleksander Kowalczyk.
La cat. +90 kg, David Ţugui l-a învins în primul tur pe rusul Rustem Kadzaev, dar a pierdut în optimi în faţa ucraineanului Oleg Fesenko.
La feminin, în cadrul cat. 70 kg, Alexia Uşurelu a dispus în turul secund de bosniaca Johanna Elisabeth Klinger, dar a pierdut în optimi în faţa sârboaicei Aleksandra Andric, care a cucerit ulterior aurul. În recalificări, Uşurelu a fost învinsă de Leni Welter (Luxemburg).
Tot la 70 kg, Anamaria Suciu a dispus în turul secund de croata Vita Hudika, dar a cedat în optimi în faţa franţuzoaicei Nina Muteba.
România a participat cu opt judoka la competiţie, patru la masculin şi patru la feminin.
La competiţie s-au aliniat 511 judoka din 44 de ţări, 275 la masculin şi 236 la feminin.
Polonia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 2 de aur şi 2 de argint, urmată de Serbia (2-0-2), Germania (2-0-1) etc.