FA Cup | City a făcut instrucție cu Chelsea și ar putea da peste o altă forță în faza următoare. Tabloul 16-imilor

Actualizat 08/01/2023 la 20:26 GMT+2

Manchester City s-a calificat en-fanfare în 16-imile de finală ale FA Cup, după ce a învins-o cu 4-0 pe Chelsea. Tabloul fazei următoare a fost deja stabilit, iar sorții nu au fost deloc blânzi cu echipa lui Guardiola, care va juca cel mai probabil cu Arsenal. "Tunarii" vor juca luni seara contra modestei Oxford, echipă din League One (Liga a 3-a).

Manchester City-Chelsea

Manchester City - Chelsea era cel mai așteptat meci din turul 3 al FA Cup. Cele două echipe s-au întâlnit în campionat acum câteva zile, când "cetățenii' s-au impus la limită pe Stamford Bridge, scor 1-0. Meciul de azi s-a jucat pe Etihad, iar diferența a fost mult mai mare.
Guardiola a preferat să menajeze jucători ca Haaland, De Bruyne sau Cancelo, dar chiar și așa echipa sa a făcut instrucție cu adversara. După un început în forță, gazdele au deschis scorul în minutul 23, când Mahrez a executat impecabil o lovitură liberă, iar Kepa nu a putut interveni. Algerianul a devenit astfel un adevărat călău pentru Chelsea, el aflându-se la al 3-lea gol marcat în poarta londonezilor, în tot atâtea partide din acest sezon.
"Cetățenii" și-au dublat avantajul în minutul 30, când Alvarez a marcat dintr-un penalty acordat după intervenția VAR. Argentinianul nu a tras strălucit, dar mingea a intrat în poartă deși a fost atinsă de Kepa. În minutul 38, soarta meciului era deja pecetluită. Walker l-a găsit excelent pe Foden în careu, iar atacantul gazdelor a marcat cu sânge rece pentru 3-0. Acesta a devenit singurul jucător care se poate mândri că a marcat minim un gol în ultimele 5 ediții de FA Cup.
În partea secundă, Chelsea a încercat să revină în joc, dar fără succes. Scorul putea lua proporții, dar jucătorii lui Guardiola nu au mai forțat, având biletele pentru 16-imi în buzunar. S-a terminat totuși 4-0, Mahrez reușind dubla după ce a transformat excelent un penalty în minutul 85, și City continuă pe toate cele 4 fronturi în acest sezon. De partea cealaltă, Chelsea a înregistrat o contraperformanță cu care fanii nu erau deloc obișnuiți. De 24 de ani londonezii nu mai fuseseră eliminați în turul 3 al Cupei Angliei.

Manchester City - Arsenal ar putea fi derby-ul 16-imilor din FA Cup

Deși partidele din 16-imi nu s-au terminat, organizatorii FA Cup au stabilit deja tabloul optimilor de finală. Sorții nu au fost deloc blânzi cu Manchester City, care ar putea-o întâlni pe Arsenal în faza următoare, dacă liderul din Premier League se va impune în fața celor de la Oxford (Liga a 3-a), în ultimul meci din acest tur, programat luni seara.
În afara probabilei confruntări dintre City și Arsenal, doar o partidă din turul 4 al FA Cup va aduce față în față două formații din Premier League. Este vorba despre duelul dintre Brighton și Wolves sau Liverpool, care au terminat aseară la egalitate și calificata se va decide în urma rejucării, la fel ca alte 5 partide.