Adi Mutu, egal la debutul european! Rezultatele românilor și surprizele din Conference League

Dani Morar

Actualizat 28/07/2023 la 00:08 GMT+3

Adrian Mutu a debutat în Conference League, pe banca lui Neftchi Baku. Antrenroul a scos un egal în fața lui Zeljeznicar, astfel că niciun român nu a pierdut în prima manșă a turului 2 preliminar din Conference League. Păun și Sefer au câștigat alături de Hapoel Beer Sheva, iar Răzvan Lucescu a obținut un egal.

Adrian Mutu

Neftchi Baku, formația antrenată de Adrian Mutu, a remizat, scor 2-2, pe terenul bosniacilor de la Zeljeznicar. Antrenorul român caută formula perfectă și speră să găsească cele mai bune soluții până la returul de pe teren propriu.
Bosniacii au deschis scorul în primul sfert de oră, prin Dzenan Haracic, însă s-au văzut egalați în minutul 44. Amoah a înscris în minutul 45+10, stabilind scorul pauzei. Hadzhiyev a egalat pentru Neftchi în minutul 90+5 și a închis tabela.
Hapoel Beer Sheva, echipa românilor Alexandru păun și Antonio Sefer, a obținut o victorie importantă cu FK Panevezys, din Lituania. Israelienii au dominat jocul de o manieră mai clară decât o spune scorul, dar încă nu și-au asigurat prezența în turul următor.
Alexandru Păun a intrat pe teren în minutul 58, când i-a luat locul lui Guy Badash, iar Sefer a fost rezervă neutilizată.
PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a reușit doar un egal pe teren propriu, cu Beitar Ierusalim. Grecii au ratat și un penalty în minutul 12, prin austriacul Stefan Schwab, iar calificarea se joacă peste o săptămână.
Basel a produs una dintre surprizele negative ale serii. Elvețienii trec printr-un moment slab și au fost învinși cu 3-1 de Tobol, din Kazahstan. Barry a deschis scorul pentru Basel, însă lucrurile au luat o întorsătură neașteptată în repriza a doua.
După ce oaspeții au ratat un penalty, autorul golului a fost eliminat, iar Tobol a marcat de două ori în 5 minute, preluând conducerea. Calafiori a văzut al doilea cartonaș galben, iar gazdele au rămas cu 2 oameni mai puțin, încasând încă un gol în minutul 71.
O altă surpriză a avut loc în Andorra, acolo unde Inter Escaldes a învins- pe Hibernian cu 2-1. Fanii furioși ai scoțienilor nu au suportat umilința și au așteptat jucătorii după meci pentru a-i trage la răspundere.

• Apoel – Vojvodina 2-1
  • Djugarden – Luzern 1-2
  • Ferencvaros – Shamrock Rovers 4-0
  • Plzen – Drita 0-0
  • Torpedo Kutaisi – Aktobe 1-4
  • Besiktas – Tirana 3-1
  • Club Brugge – Aarhus 3-0
  • Lech – Kauno Zalgiris 3-1