David Popovici, prestație fabuloasă în seriile probei de 200 metri liber de la Europene! Timp fantastic pentru român

Publicat 20/06/2024 la 10:59 GMT+3

David Popovici s-a calificat fără emoţii în semifinalele probei de 200 de metri liber de la Campionatele Europene de la Belgrad. După aurul de aseară, de la 100 metri liber, marele nostru sportiv a reușit alt rezultat excelent, deși probabil nu a forțat, urmând a mai înota în această dimineaţă.

David Popovici

După demonstrația de forță de aseară, când a fost la doar 8 sutimi de recordul mondial, în cursa de aur de la Europene, în proba de 100 metri liber, Popovici a revenit azi în bazin pentru seriile de la 200 de metri liber.
Vorbim de o probă în care de asemenea sportivul de 19 ani e campion mondial și european și în care e văzut de specialiști cu o șansă în plus la aurul olimpic, concurența nefiind la fel de puternică precum în "proba regină" a înotului mondial. Este distanța pe care, la doar 16 ani, la Tokyo, Popovici a fost la câteva sutimi de bronzul olimpic, așa că mulți voiau să vadă la ce nivel e David în această probă cu ceva mai mult de o lună înainte de Paris.
În condițiile în care în mai puțin de o oră va concura în seriile de la 4x100 metri liber, campionul nostru nu a forțat. El a înotat în ultima serie (a 7-a), pe culoarul 4, și a obținut un timp fantastic pentru acest moment al competiției. Popovici a avut start fabulos, întorcând la 50 de metri după 24:19 secunde. La jumătatea distanței, sportivul nostru deja nu mai avea cum să piardă cursa, iar diferența mare față de ceilalți s-a menținut și la 150 de metri, românul având 1,7 secunde avans față de locul secund. A încheiat cu 1:45.44, cu 2 secunde și 29 de sutimi mai bine decât al doilea clasat. Înainte de seria sa, cel mai bun timp fusese stabilit de Velimir Steepanovic (Serbia) care a încheiat cu 1:47.18 seria a 5-a. Plavul s-a calificat în semifinale cu al doilea timp.
De notat că în această probă am mai avut un reprezentant, pe Mihai Gergely, care a terminat pe locul 10 seria a 3-a, cu timpul de 1:57.40. Din păcate, el nu a obținut calificarea în semifinale.
  • Finala – 20 iunie, 20:45
Pe lângă David Popovici, marea vedetă a lotului României, din delegaţia noastră prezentă la Belgrad mai fac parte: Patrick Dinu (50 m liber, 100 m liber), Denis Popescu (50 m fluture, 100 m fluture, 50 m spate, 100 m spate), Mihai Gergely (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m liber), George Rațiu (50 m liber, 100 m liber, 50 m fluture), Richard Silaghi (50 m liber, 100 m liber, 50 m fluture), Aissia Prisecariu (200 m spate) sunt înotătorii noştri prezenţi la Belgrad.

David Popovici vrea înapoi recordul mondial la 100 m liber

David Popovici a cucerit miercuri seară medalia de aur în proba de 100 m liber, miercuri seara, la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad, cu timpul de 46.88 secunde.
Popovici a încheiat la doar două sutimi de recordul european, pe care îl deţine din 2022, de la Roma. Recordul mondial (46.80 secunde) este deţinut din februarie de chinezul Zhanle Pan.
Cu performanța de ieri, sportivul nostru și-a depus o candidatură clară pentru aurul olimpic, luna viitoare la Paris, dar a devenit și primul înotător din istorie care coboară de două ori în carieră sub limita de 46.90 secunde pe 100 de metri liber.
"Am fost foarte aproape (n.r. de recordul mondial) şi nu mă aşteptam la asta, dar cred că ar trebui să am mai multă încredere în mine. Când am auzit că mi-a fost doborât recordul, am vrut să vin din ce în ce mai aproape de noul record, poate chiar să îl depăşesc în viitor.
E mai bine să nu fiu favorit, aşa cum eram înainte. Nu sunt cel mai rapid şi asta mă motivează foarte mult. Dacă ai o strategie bună ai şanse mari de succes", a spus Popovici după cursa de aseară.
Românul a fost urmat în clasament în finala de ieri de maghiarul Nandor Nemeth, 47.49 secunde, şi de sârbul Andrej Barna, 47.66 secunde.