Reacția lui David Popovici, după ce a luat aur european cu al 3-lea cel mai bun timp din istorie

Actualizat 19/06/2024 la 21:24 GMT+3

David Popovici și-a apărat titlul european în proba de 100 de metri liber. După ce acum doi ani, la Roma, românul lua aur cu un timp de 46,86 secunde, la Belgrad a fost cu numai două sutimi mai lent, ceea ce reprezintă al 3-lea timp din istorie pe două lungimi de bazin. Imediat după cursă, David a oferit și o primă reacție, dezvăluind că un asemenea timp nu a fost planificat.

David Popovici

David Popovici arată o formă de zile mari la Campionatele Europene de la Belgrad. Românul a câștigat astăzi de o manieră impresionantă medalia de aur în proba de 100 de metri liber, apărându-și astfel titlul cucerit la Roma, acum doi ani.
În finală, Popovici a început relaxat și a întors al doilea după prima lungime, dar pe ultimii 50 de metri a înotat excepțional și a oprit cronometrul la 46,88 secunde. A fost al doilea cel mai bun timp din cariera românului și al 3-lea cel mai bun din istorie pe această distanță. Popovici a fost cu numai două sutimi mai lent decât acum doi ani la Roma, când înota 46,86 secunde, record mondial la vremea respectivă, doborât între timp de Pan Zhanle (46,80 la Mondialele de la Doha, în proba de ștafetă).
La finalul cursei de azi, David a oferit o scurtă reacție despre performanța sa fantastică și a insistat că nu și-a propus să înregistreze neapărat un timp atât de bun, ci s-a axat pe strategie, dar așa a ieșit.
"Am mers cât de bine am putut și timpul nu a fost planificat. Repet, timpul nu este niciodată planificat, ci doar strategia.", a spus Popovici, citat de swimmingworldmagazine.com.

David Popovici a luat aur european cu al 3-lea timp din istorie

Deși nu a redevenit recordman mondial, Popovici a atins câteva borne impresionante prin timpul înregistrat azi în proba "regină" a înotului. Românul deține acum a 2-a și a 3-a cele mai bune performanțe din istorie pe două lungimi de bazin. Până azi, al 3-lea cel mai rapid timp îi aparținea lui Cesar Cielo (46,91 secunde), al cărui record îl dobora David acum doi ani.
La Belgrad, Popovici a reușit pentru a 3-a oară în carieră să coboare sub limita celor 47 de secunde la 100 de metri liber, el mai având în palmares și un 46,98 secunde, în 2022. În toată istoria, doar Pan Zhanle se mai poate mândri cu o asemenea performanță. Înainte să doboare recordul mondial în februarie, chinezul a mai înotat 46,97 secunde de două ori în carieră. Deși asiaticul este cel mai rapid om din istorie pe această distanță, Popovici este acum singurul înotător care a coborât de două ori sub limita de 46,90 secunde. Performanțele lui Popovici și Pan Zhanle sunt cu atât mai lăudabile cu cât legende precum Cesar Cielo, Caeleb Dressel sau Alain Bernard nu au reușit decât o dată în viață să coboare sub 47 de secunde.
David Popovici nu și-a terminat treaba la Campionatele Europene de la Belgrad. El va mai concura și în proba de 200 metri liber, unde are de asemenea de apărat titlul continental. Seriile vor avea loc joi dimineața, de la ora 10:30, iar semifinalele joi seara (ora 19:41 și 19:46). Marea finală a cursei pe 4 lungimi de bazin se va disputa vineri seara, de la ora 19:36.