Începe "dinastia Alcaraz"? Jaime a câştigat "Rafa Nadal Tour". Rublev: "E chiar mai bun decât Carlos"

Publicat 30/07/2023 la 13:09 GMT+3

Jaime Alcaraz este, la 12 ani, un tânăr jucător de tenis extrem de promiţător. La 6 ani distanţă de Carlos, mezinul familiei liderului mondial a câştigat "Rafa Nadal Tour", un prestigios turneu din Spania pentru juniori.

Jaime Alcaraz

Un fenomen ar putea ascunde altul în familia Alcaraz. În timp ce Carlos a devenit cel mai tânăr numărul 1 din istorie şi a câştigat 2 Grand Slamuri şi 4 turnee ATP 1000, la 20 de ani, mulţi cred că în anii următori va trebui să-l urmărim foarte atent pe fratele său mai mic, Jaime.
Acesta din urmă tocmai a câștigat un turneu sponsorizat de însuși Rafael Nadal, care adună la start cei mai buni puşti sub 14 ani din Europa. O competiție pe care Carlos şi-o trecuse în palmares acum 6 ani.
Mai mult, calitățile tânărului Jaime nu au trecut neobservate de mulți din circuit, Andrey Rublev declarând, cu umor, în aprilie, că mezinul este chiar mai puternic decât fratele său mai mare.
Întrebat pe cine mizează că va face cele mai tari performanţe pe zgură, după retragerea lui Nadal, rusul a spus, mai în glumă, mai în serios: "Fratele mai mic al lui Alcaraz. El este chiar mai bun decât Carlos".

Carlos Alcaraz se pregăteşte de US Open Series

După victoria de la Wimbledon, Alcaraz a renunţat la turneele ATP 500 de la Hamburg şi ATP 250 de la Umag. La ambele Alcaraz a fost finalist anul trecut, dar în acest an au avut loc în aceeaşi perioadă (24-30 iulie).
Campionul spaniol a preferat să îşi reîncarce bateriile după All England Club şi va reveni pe teren cu prilejul turneului de la Toronto (7-13 august), acolo unde anul trecut a fost eliminat din primul tur de americanul Tommy Paul. Va urma turneul de la Cincinnati, unde ibericul a fost sfertfinalist în 2022, fiind învins în acea fază de britanicul Cameron Norrie.
Marele obiectiv este, evident, US Open, unde are de apărat titlul cucerit anul trecut. Competiţia de la Flushing Meadows se desfăşoară în perioada 28 august - 10 septembrie şi va fi transmisă în exclusivitate în România pe Eurosport şi în aplicaţia Eurosport.