Dialog tensionat la turneul de la Montreal între Sakkari și Collins: "Taci din gură!" De la ce a degenerat totul

Publicat 10/08/2023 la 14:26 GMT+3

Maria Sakkari și Danielle Collins s-au întâlnit azi-noapte în turul al doilea de la Rogers Cup, la capătul unei partide care a fost câștigată de americană în minimum de seturi. Duelul dintre cele două a fost marcat și de un moment mai puțin plăcut, în care cele jucătoarele au intrat într-un dialog tensionat chiar în mijlocul meciului, între serviciile elenei.

Maria Sakkari

Maria Sakkari și Danielle Collins au dat piept în turneul de la Montreal azi-noapte, iar americana și-a adjudecat victoria după o victorie la capătul unei ore și 27 de minute de joc. Tenismena aflată pe poziția 48 în ierarhia WTA s-a impus cu 6-4, 6-2, în fața elenei, care era favorita cu numărul 8 a competiției.
Partida dintre cele două a inclus și un moment mai tensionat, care le-a avut în prim-plan chiar pe jucătoare. În setul al doilea, la scorul de 2-1 pentru Collins, Sakkari urma să servească pentru a începe cel de-al patrulea game al actului secund. Primul servivicu al elenei a fost afară, moment în care americana i-a returnat mingea, iar Sakkari, din frustrare cel mai probabil, a lovit puternic mingea primită.
Aceasta a sărit din pământ spre tribune, fără să lovească pe nimeni, din fericire pentru jucătoarea din Grecia.

Collins: Ai văzut asta? Ai văzut ce s-a întâmplat? (n.r. vorbind cu arbitrul)
Sakkari: Nici măcar nu a lovit (n.r. mingea) pe cineva, a venit din pământ.
Collins: Taci din gură. Taci din gură.
Sakkari: Care e problema ta? Nu am lovit pe nimeni. Am lovit mingea și...
Collins: Ai lovit mingea în tribune, Maria. Aproape ai lovit pe cineva.
Sakkari: N-am lovit pe nimeni. Care e problema ta? Am lovit mingea.
Maria Sakkari nu și-a revenit după momentul tensionat și nu a mai putut întoarce soarta partidei, pierzând și în actul secund în fața americanei și implicit meciul. În turul următor, Danielle Collins va da piept cu Leylah Fernandez.
Turneul ATP Masters Toronto se vede în această săptămână pe Eurosport și pe aplicația Eurosport.