Sinner e de departe cel mai în formă jucător și a dezvăluit care au fost cele 2 meciuri care l-au făcut de neînvins

Cristian Mihală

Publicat 13/03/2024 la 12:28 GMT+2

Jannik Sinner este de departe cel mai în formă jucător din circuit și, după ce a acces în sferturile Indian Wells, italianul a dezvăluit că două înfrângeri i-au marcat serios traiectoria, determinându-l să muncească și mai mult pentru a ajunge acolo unde simțea că îi este locul.

L'abbraccio tra Sinner e Alcaraz, Us Open 2022

Sinner, numărul trei mondial şi campionul en titre de la Melbourne, a dispus de americanul Ben Shelton cu 7-6 (7/4), 6-1, în optimile de la Indian Wells, urmând să joace sferturi în contra cehului Jiri Lehecka, victorios cu 6-2, 6-4 în faţa grecului Stefanos Tsitsipas.
Sinner a bifat al 18-lea succes la rând în circuit, al 15-lea în 2024, fiind primul jucător născut după 2000 care atinge borna celor 150 de victorii pe hard. Italianul a devenit al 4-lea om din acest deceniu cu 9 victorii la rând la jucători de TOP 20 ATP. Doar Djokovic, Alcaraz și Medvedev, adică sportivii care completează în prezent top 4 ATP, au mai reușit așa ceva.
Sinner e la un nivel incredibil și pare de neînvins în acest moment, iar după victoria cu Shelton a dezvăluit că două meciuri din anii precedenți de la US Open l-au ajutat enorm să ajungă la nivelul de azi. Concret, înfrângerea la Alcaraz (3-6, 7-6, 7-6, 5-7, 3-6, din sferturile Flushing Meadows 2022) și eșecul cu Zverev (4-6, 6-3, 2-6, 6-4, 3-6, din optimile US Open 2023) l-au afectat atât de tare pe Jannik încât acesta a fost mai hotărât ca niciodată să muncească și mai mult, pentru a fi sigur că în viitor nu va mai simți o durere atât de mare.
Și, dacă ne raportăm la faptul că, după eșecul cu Sascha, din toamnă, Sinner are un raport de 35-3 victorii/înfrângeri, putem spune că acel insucces a fost cea mai mare binecuvântare pentru elevul lui Darren Cahill.
"Meciul cu Alcaraz de la US Open 2022 și meciul cu Zverev de la US Open 2023 au fost foarte importante pentru mine. M-a durut foarte mult să le pierd, dar am încercat să înțeleg ce s-a întâmplat. Nu am putut adormi în acele nopți gândindu-mă ce aș fi putut face diferit. Au fost înfrângeri foarte dureroase, dar ne-au motivat pe mine și pe stafful meu să muncim și mai mult", a dezvăluit Sinner, citat de Punto de Break.

Sinner, pe urmele lui Agassi, Sampras, Nadal, Federer sau Djokovic

Sinner a devenit unul dintre puținii jucători din ultimii 30 de ani care au început un an cu 15 victorii consecutive. Merită să aruncăm o privire la modul în care s-au desfășurat sezoanele celorlalți care au realizat o serie comparabilă.
  • Novak Djokovic (2023): 7 titluri (3 de Grand Slam) și numărul 1 mondial
În contextul în care Carlos Alcaraz este câștigătorul de anul trecut de la Indian Wells, ibericul trebuie să își apere trofeul sau să joace finală pentru a rămâne pe locul 2 ATP. În cazul în care Carlitos este eliminat de Sinner, în semifinale, sau de adversarul din sferturi, Alexander Zverev, Jannik va trece peste el în clasament.