Sinner, loc definitiv în istoria tenisului! Italianul mărșăluiește la Indian Wells! Performanță fabuloasă

Maria Olteanu

Publicat 14/03/2024 la 21:39 GMT+2

Jannik Sinner s-a calificat joi seara în semifinalele turneului de 1000 de puncte de la Indian Wells, după ce a trecut în minimum de seturi de cehul Jiri Lehecka, numărul 32 ATP.

Sinner, Indian Wells 2024

Jannik Sinner, campion în primul turneu de Grand Slam al anului, la Australian Open, continuă să strălucească la începutul lui 2024. Italianul arată o formă de vis la Indian Wells, turneul de 1000 de puncte pe care și-a propus să îl treacă în palmares.
În sferturi de finală, numărul 3 ATP l-a depășit pe cehul Jiri Lehecka, numărul 32 ATP, la capătul unui joc care a durat mai puțin de o oră și jumătate.
Sinner s-a impus cu 6-3, 6-3 și a avansat în penultimul act al competiției din California, unde se va duela cu învingătorul jocului Zverev - Alcaraz pentru un loc în marea finală.

Sinner a început foarte bine jocul din sferturile de finală de la Indian Wells și nu a avut emoții la capătul primului set.
Adversarul său a pierdut repede serviciul, iar Sinner s-a distanțat la 3-1. De acolo s-a mers cap la cap, iar în finalul setului italianul a mai făcut un break, punând prima manșă în dreptul său, după 42 de minute de joc.
În setul secund, Sinner a luat din nou avans rapid, ducându-se la 4-1. Adversarul său nu a mai avut mari speranțe în joc, iar până la urmă numărul 3 mondial a încheiat socotelile, scor 6-3, avansând în semifinalele competiției.
După acest meci, Jannik Sinner a devenit cel mai tânăr jucător din Era Open care a început un sezon cu 16 victorii consecutive în circuitul ATP.